Tippek, tanácsok biztosító eszköz választásához

Tippek, tanácsok biztosító eszköz választásához

Röviden vegyük át a biztosítás folyamatát. A hegymászó kötéllel összekötött parti egyik tagja – a biztosítóember kiköti magát, és biztosításba veszi társát, az elölmászót. Az elölmászó haladása közben biztosítópontokat helyez el, melyekbe a kötelét beakasztja. Esetleges zuhanását a kettejük közt húzódó kötél segítségével állítja meg a biztosító. A kötélhossz végére érve az elölmászó új álláshelyet épít, felbiztosítja társát, és annak esetleges esését szintén a kötéllel állítja meg. A biztosítóeszközök lényege, hogy a biztosítóember az eszközön átvezetett kötél súrlódásának növelésével ellen tudjon tartani a zuhanáskor fellépő erőnek, azaz biztosan a markában tudja tartani a kötelet.


A biztosítóeszközöknek alapvetően két csoportja létezik:

- az állandó kontrollt igénylő mechanikus biztosítóeszközök,

- és a félautomata mechanizmusú, ún. asszisztációs eszközök.

Mechanikus eszközök

Lapkák

A legtöbb biztosító eszköz egyszerű kialakítású – egy ötvözött alumínium idom vagy üreges csonkakúp, a kötél bevezetésére szolgáló egy vagy két nyílással, és az eszköz rögzítésére szolgáló hurokkal. Kompaktak, könnyűek és nagyon könnyű a használatuk - ahogy az eszközön látható ábra mutatja, a tetején lévő nyílásba fűzd be a kötelet majd egy biztosítócsavaros karabinerrel rögzítsd a beülőhevederhez.

Sok kötélátmérőhöz illenek, szimpla vagy dupla kötélhez is alkalmazhatóak, ezért a mászás legtöbb területén ezek az eszközök a legelterjedtebbek. A mechanikus biztosító eszközök továbbfejlesztett változatai alkalmasak a másodmászó esésének automatikus blokkolására is. Aszimmetrikus mechanikus eszközöknél lehetőséged van arra, hogy a fékező kötélszárat az alacsonyabb súrlódást biztosító oldalról tartsd, de így jóval kisebb azok fékereje.

A mechanikus biztosító eszközök mindegyike alkalmas ereszkedésre is. A standba duplán befűzött kötél mindkét szárát átvezeted az eszköz nyílásain és a biztosítókarabineren, és az alsó kötélszár csúsztatásával tudod szabályozni az ereszkedés sebességét. Az aszimmetrikus kialakítás előnye elsősorban ereszkedésnél mutatkozik meg, mert a terep dőlésszögének megfelelően jobban szabályozható az eszköz fékereje.

Ereszkedő nyolcasok

Mint a nevük is jelzi, ez egy, a 8-as számhoz hasonló alakú, egy nagyobb és egy kisebb lyukkal ellátott, alapvetően ereszkedésre tervezett eszközök. A nyolcasok szinte bármely kötélátmérőhöz, egész- fél és ikerkötelekhez is alkalmazhatók, fékerejük a lukak méretétől és a befőzött kötelek átmérőjétől függ. Biztosító eszközként történő használatuk nem ajánlott.

Asszisztációs eszközök

A félautomata, asszisztációs biztosító eszközök működése leginkább az autó biztonsági övéhez hasonlítható - hirtelen fellépő erők hatására blokkolják a kötelet. A biztosítási folyamat megegyezik a mechanikus eszközöknél ismert módszerrel, a jelentős különbség az, hogy kötél megtartásához sokkal kisebb erőt kell kifejteni, ezért nagy testsúly-különbségű mászópartik esetén ideális biztosítóeszköz. A mászó leengedésére egy szabályzókar szolgál, amivel szabályozható az eresztés sebessége.

Az asszisztációs eszközök csak 9.7 – 11 mm átmérőjű egészköteleken használhatóak, ez alapvetően meghatározza, hogy csak rövid sportmászásoknál és több kötélhosszas de egyköteles mászásnál alkalmazzák. Csak egy szálon történő ereszkedést tesz lehetővé, ezért a standon fixen rögzíteni kell a kötelet. A kötélvisszanyerés technikáját az eszközhöz adott kézikönyv alapján sajátíthatod el.

​​​​​​​Fontos: A biztosító- és ereszkedő eszközök használatát alaposan be kell gyakorolni. Ha új, eddig még nem használt eszközt vásárolsz, tanulmányozd az eszközhöz járó tájékoztatót, és éles használat előtt biztonságos körülmények között próbáld ki, hogyan is működnek. A félautomata szerkezetek szakszerűtlen használat esetén veszélyt jelentenek a mászóra, mert a rossz irányból befűzött vagy nem megfelelő átmérőjű kötél használata, esetleg a szabályzó kar túlhúzása esetén egyáltalán nem működik az eszköz önzáró mechanizmusa.