A „boulder” jelentése kőtömb és általában a nagyobb nehézségű, kifejezetten ügyességet igénylő, kötél nélküli mászást jelöli a még biztonságosnak mondható 3–5 méteres magasságig. Megjelenése az 1910-es, 20-as évekre tehető. Hamarosan minden hegymászóközpontban felbukkant, de a franciaországi Fontainebleau-ban űzték a leginkább. Az ottani erdőkben az emberek kedvük szerint megmásztak minden izgalmas alakú és méretű sziklatömböt, amelyeket elszórtan találtak, később ezeket pedig nehézségük alapján rangsorolták.
Mászócipő
A boulderben rendkívül fontos a megfelelő mászócipő, hiszen ez fogja biztosítani az ideális tapadást a sziklán akkor is, ha éppen egy áthajlás peremére akasztod a cipő magasra gumírozott orrát vagy sarkát. Mivel általában nem töltesz sok időt egy „probléma” megoldásával, kevésbé lényeges, hogy a cipő komfortos legyen. Ehelyett inkább a teljesítmény a döntő: a lábad lehetőleg teljesen töltse ki a cipő belsejét, hogy akkor se mozduljon el, ha a válladdal egy szinten kell sarokakasztást csinálnod. A rosszul választott lábbelire itt talán különösen igaz, hogy nem segítség, hanem fölösleges gyötrelem.
A viszonylag veszélytelen magasság és a kötél használatának a mellőzése miatt ennél a mászóstílusnál különösen nagy hangsúlyt kap a technika, az erő és a dinamizmus. Kevés felszerelést igényel és nem követel eszközkezelési ismeretet. A bouldernél nem is lesz többre szükséged, mint egy kis elszántságra, mászócipőre, egy nagy adag ziára és szabad téren esetleg crashpadre. Ez utóbbi helyettesíti a teremben lévő matracot, így ha esel, a társad spottolása és a crashpad fog megvédeni. Mégis érdemes teremben kezdeni, ahol amellett, hogy a tapasztaltabb mászók a segítségedre lehetnek, jóval biztonságosabb körülmények között sajátíthatod el az alapokat, mint a szabadban, kellő tapasztalat nélkül. Ha mégis kint próbálkoznál, sohase egyedül és lehetőleg mindig gyakorlottabbak társaságában csináld!
Magnézia, ziazsák, crashpad és egyéb kiegészítő
Gondold végig, hogy elsősorban hol szeretnéd űzni a mászásnak ezt a formáját. Ha teremben, lehetőleg használj folyékony ziát, amely állaga miatt kevésbé porzik ki és így nem szóródik szét a levegőben, amelyet aztán később beszívsz. Ráadásul a gyártók az ilyen likvid zia alkoholos hordozóanyaga mellé többnyire fenyőgyantát is kevernek, és a kettő így egyszerre fertőtleníti a kezedet és biztosítja a jobb tapadást. Arról se feledkezz meg, hogy ha mégis a por halmazállapotú ziára esik a választod, akkor különösen kint mindig takarítsd le magad után a fogásokat. Nagyon fontos alapelv, hogy lehetőleg ne hagyj nyomot és őrizd meg a környezetet olyannak, ahogyan azt elődeidtől kaptad.
A boulderhez használt ideális ziazsák – mivel szinte soha nem viszel magaddal a kunsztba – kialakítása olyan, hogy a talajon állítva is biztosan megáll majd a talpán, két kézzel is könnyen bele tudsz nyúlni és nem borul ki a tartalma.
Mászónadrágok és felsők
Szinte bármiben mászhatsz, ez természetesen egyéni ízlésedtől és az időjárási körülményektől függ, azonban ne feledd, hogy a boulder a mászásnak az a változata, ahol sokszor kifejezetten magasra kell emelni a lábadat és széles terpeszeket csinálni. Elengedhetetlenül fontos ezért az olyan nadrág, amely szabásának és anyagának köszönhetően a lehető legnagyobb mozgásszabadságot biztosítja, eközben kiválóan szellőzik és nem túlságosan meleg.