Mivel kevés kellemetlenebb dolog van annál, mint éjjel a hidegtől vacogva felébredni a sátorban, a hálózsák kiválasztásánál az egyik legfontosabb szempont a hőmérsékleti besorolás. Ha nagyjából tudod, milyen hideg időjárásra számíthatsz a túrád során, olyan hálózsákot választhatsz, amely megfelelő meleget biztosít az adott vagy annál alacsonyabb hőmérsékleten.
A hálózsákok hőmérsékleti besorolása azonban összetett kérdés. Ahhoz, hogy jobban megértsük, fontos tudni, hogyan tesztelik a hálózsákokat laboratóriumi körülmények között, valamint mit jelentenek a nem mindig egyértelmű hőmérsékleti értékek.
Régebben a gyártók saját laboratóriumaikban, különböző módszerekkel tesztelték a hálózsákokat, így nem lehetett biztosan tudni, hogy például egy márka 30 fokos besorolású hálózsákja valóban ugyanolyan meleg-e, mint egy másik márkáé.
Ezt a problémát a hálózsákgyártók egy egységes tesztelési módszer bevezetésével oldották meg. Ma a legtöbb márka független laboratóriumokba küldi a hálózsákjait, ahol meghatározzák a hőmérsékleti besorolásukat.
Az eredetileg elfogadott szabvány az EN (European Norm) volt, amelyet később az ISO (International Standards Organization) vett át és felügyel. Az ISO szabvány tesztelési módszere szinte teljesen megegyezik az EN módszerével. (Mivel az ISO tesztek nagyon hasonlóak az EN tesztekhez, egy régebbi EN-besorolású hálózsákot könnyen összehasonlíthatsz egy újabb, ISO besorolású modellel.)
A szabvány a sport- és szabadidős tevékenységekhez használt, felnőtt méretű hálózsákok címkézésére vonatkozó rendelkezéseket tartalmazza. Az ISO 23537 ezen része nem vonatkozik a különleges célokra szánt hálózsákokra, például katonai felhasználásra és szélsőséges éghajlati zónákban történő expedíciókra.
1. megjegyzés: Nem vonatkozik a szabvány a gyermekek és a csecsemők hálózsákjának hőtartományára. A tesztelések ilyen irányú fejlesztése nem várható, mert a klímakamrákban a gyermekekkel vagy csecsemőkkel végzett, szükséges ellenőrzött alvási kísérletek etikai okokból nem megengedettek.
2. megjegyzés: A komfort limit értékeket szélsőséges, -20 °C körli viszonyokra adják meg. Az ISO 23537 ezen része előírja, hogy a hálózsák egyenletes teljesítményt nyújtson a hideg elleni védelem tekintetében.
3. megjegyzés: A nem homogén töltésű hálózsákok, amelyek bizonyos zónákon extra szigetelést biztosítanak, problémát okoznak a kalibrálás és / vagy a vizsgálati eljárás során.
Tipp: Az éjszakai hidegérzet nagymértékben függhet a fizikai állapottól, a táplálkozástól, továbbá a használatból eredő kopás is rontja a zsák szigetelő képességét. Egy könnyű hálózsákbélés sokat javít a zsák komfortfokozatán, és a várható időjárási viszonyoknak megfelelően eldöntheted, hogy magaddal viszed-e a túrára.
A jó hálózsák megtartja a test melegét, kényelmes, nem túl nehéz és kiterített méretéhez képest viszonylag kicsire csomagolható.
A hálózsák szigetelőképességét a töltőanyag, ill. az abban lévő szigetelő levegőréteg biztosítja. Hogy egy hálózsák mennyire hatékonyan tartja a meleget, az a töltőanyag típusától, mennyiségétől, térfogatától, valamint a hálózsák szabásától és a szigetelőanyagot tárolókamrák kialakításától is függ.
Még a kis hálózsákok is a nagyobbtérfogatú felszerelési tárgyak közé tartoznak, ezért a tervezett időjárási viszonyoknak leginkább megfelelő hálózsákok közül a legkönnyebbet és legkisebbre összecsomagolhatót szokták választani a hátizsákos turisták. Kempingezőknél a kényelmi szempontok kerülnek előtérbe.
A töltőanyag fajtája, minősége nagy mértékben befolyásolja, milyen nehéz a zsák és mekkora helyet foglal a hátizsákodban. A hálózsák élettartama ugyancsak ezen múlik.
A sokféle töltet két fő csoportra osztható:
Természetes töltet (liba- vagy kacsapehely)
Nedves klímára jobb szintetikus töltésű hálózsákot választani. A pehely általában drágább, mint a szintetikus töltetek. A pehelytölteteket finomságuk, és ezzel szorosan összefüggő hőszigetelő képességük alapján különböztetjük meg (pl. 650-es vagy 750-es pehely). A pehely töltetekről bővebben itt olvashatsz.
Szintetikus töltet (hollofil, quadrofill, polarguard, thinsulate)
A legmodernebb, prémium-kategóriás, ultrakönnyű, szintetikus töltetű zsákok szigetelőképessége - és ára - közelíti az azonos hőmérsékleti tartományú a pehely zsákokét.
A töltőanyag tömege
Egy hálózsák összsúlya messze nem ad teljes információt arról, hogy valójában milyen is a szigetelőképessége. Egy 1 kg-os „nyári zsák” gyakran csak 30 dkg töltőanyagot tartalmaz, míg egy ultrakönnyű pehelyzsák alapanyag/töltőanyag aránya sokkal kedvezőbb.
A hálózsákok külső és belső anyaga
Egy átlagos hálózsák külső burkolata és belső anyaga, a különböző kiegészítők alapanyaga, a szigetelőanyagot tároló belső kamrák mintegy 8-10 m² alapanyagot emésztenek fel. Ez meghatározza a hálózsák össztömegét és térfogatát is.
A vékonyabb anyagokból varrt hálózsák össztömeg / töltőtömeg aránya ezért sokkal jobb, mint a robusztusabb szövetekből készített zsákoké. A mai hálózsákok többnyire kívül-belül műszálas alapanyagokból készülnek.
A felhasználás céljától függően a külső anyag legtöbbször vízpergető, sőt az extrém körülményekre készített modellek lélegző-vízálló szövetből készülnek. A zsák belseje többnyire jól szellőző, testbarát műszálas anyagokból, vagy kevert pamut-műszál textíliából készül. Meleg, vízparti táborozásokhoz sokan a természetes alapanyagból készült bélésű zsákokat kedvelik.
A zsák alakja határozza meg, mennyire lesz kényelmes az éjszakánk, azonban a kényelmi szempontok mellett érdemes pár dolgot figyelembe venni.
Múmia szabás
Külalakjukról elnevezett, a test formáját az egyiptomi szarkofágokhoz hasonlóan követő zsákok. A lábnál keskenyen kezdődnek, a vállig lassan kiszélesednek és a fejet, esetleg az arcot is befedő kapucniban végződnek.
Négyszögletes forma
Meleg időre, vagy kempingezéshez ajánlott hálózsákok. Tágasak, emiatt sok testmeleget kiengednek, általában nincs kapucnijuk. Sok négyszögletes zsákot teljesen szétnyithatsz, és takaróként is használhatsz.
Kialakítás
A 3 vagy 4 évszakos hálózsákok úgynevezett melegvarrással készülnek. Ennek lényege, hogy a külső és belső huzat anyagai nem közvetlenül van összevarrva, hanem egy 5-10 centiméter széles "fal" tartja őket egymástól távol. Ezek a falak rekeszekre osztják a zsák belsejét, többek közt ez biztosítja, hogy a töltőanyag egyenletesen oszlik el a hálózsák belsejében.
A modern hálózsákokban a sok kiegészítő található, melyek mind arra szolgálnak, hogy bennmaradjon a zsákban a meleg vagy hogy egyszerűen csak kényelmesebben töltsd az éjszakát.
Cipzár
A hálózsákok cipzárjai általában alulról is nyithatók, így a könnyű szellőztetés a kényes derékrész kitakarása nélkül is megoldható. Léteznek párban gyártott hálózsákok, melyek egyikén a cipzár a jobb oldalon, a másikon a bal oldalon található, és a kettő összecipzározható. Az extrém hidegre tervezett zsákokon viszont egyáltalán nincs cipzár, vagy az csak a test fellső harmadán található.
Kapucni
Sok meleget veszthetsz a fejeden és nyakadon keresztül. A kapucni ezt a meleget fogja fel és tartja bent, ezért a nyári modelleken kívül a hálózsákok zöme kapucnival ellátott, aminek illeszkedését könnyű beállítani.
Hőgallér
Ez egy nagy, a hálózsák belsejében, vállmagasságban elhelyezett, összehúzható, vastagon töltött hurka, mely megakadályozza a meleg kiszivárgását. Nagy hidegre tervezett kint alvásokhoz való zsákokban mindig megtalálható, de ma már egyre több zsák tartozéka.
Cipzártakaró
Ez a szigetelőanyaggal megtöltött hurka végigfut a cipzár mentén, és ott véd a meleg kiszivárgása ellen. Általában a 3 és 4 évszakos zsákokon található.
Belső zseb
Hasznos kényelmi szolgáltatás mobilnak, pénztárcának, kocsikulcsnak. Ha találsz ilyet, a tervezője aludt már hálózsákban.
Hálózsákbélés
A hálózsák belsejében használatos vékony, könnyű textilbetét, ami jóval könnyebben mosható, mint az egész hálózsák.
Thermo bélés
Üreges szálszerkezetű szövetből készült bélésanyag, ami akár 5-10 fokkal megnöveli hálózsákod komfortfokozatát és belső anyagát is védi. Melegebb helyeken akár önmagában is használható, mert felveszi a versenyt egy ultrakönnyű nyári hálózsákkal.
A boltjainkban lehetőséged van arra hogy ha kiválasztottál egy modellt, belebújj és kipróbáld, hogy a mérete megfelel-e. Legyen benne annyi hely, hogy még mozoghass benne, ugyanakkor annyira testhezálló, hogy ne kelljen túl sok felesleges teret felmelegítened.
Ellenőrizd a hosszát is! A legtöbb hálózsák általában két méretben készül: van "általános", amit kb. 180 cm magas felnőttneknek gyártanak és kapható "hosszított modell", kb. 200 cm-es magasságig, és vannak gyerekek méreteihez igazított hálózsákok is.