Látogassunk meg egy olyan várromot, amely a XIV. században épült, de egy birtokvita miatt sohasem töltött be történelmi szerepet, rövidesen rommá vált, és napjainkig így is töltötte az évszázadokat, pedig méreteiből adódóan komoly erődítmény lehetett volna. A Zádor-vár izgalmas túracélpont, a kilátás meg hab a tortán.
Balaton-felvidékEgyirányúVászolyban a SzentJakab-forrás vize ideális kiindulópont a túrához. Egy kis duzzasztott tó partján találjuk, ahol vízi színpad és egy hangulatos étterem is található, a túra végén jót pihenhetünk itt. A túra nem nehéz, nincs sok szint benne, de a 12 km-es távolságra akkor érdemes elindulni, ha már hozzászoktunk a rövidebb távokhoz. A zöld Mária-út jelzésen indulunk Pécsely felé.
A falu szélén, a szántó peremén egy kicsit nehéz megtalálni a jelzést, mert a réten nincs jelezve, de ha követjük a csapásokat és megtaláljuk az erdő szélén az utat, akkor az erdőben már követhető. Nemespécselyre érkezünk, ahol nyomós kútból frissíthetjük vízkészletünket. A kék L (rom) jelzésen indulunk a szebb sorsra érdemes várrom felé. A hegy lábánál szőlők között sétálunk, majd találkozunk a piros jelzéssel, és folytatva az utat felérkezünk a Zádor-kúthoz, ahol bővizű forrást találunk. Kis pihenés után megostromoljuk a várat egy kilencven-sok lépcsőből álló kanyargós erdei ösvényen érkezünk meg a romokhoz. Igen méretes romok, a várudvaron turistapihenő is van és esőbeálló kunyhó, na meg néhány információs tábla, amelyen elolvashatjuk a vár történetét.
A piros és a Balaton-felvidéki kék jelzést követve folytatjuk a sétát és a Zádor-hegy peremén egy titokzatos, szemmel láthatóan emberi kéz által épített kőgát mentén haladunk. A Derék-hegyet elhagyva a Hideg-hegy oldalában egy vadászházat találunk, ahonnan káprázatos kilátásban lehet részünk a Balatonra és a Tihanyi-félszigetre. A következő kereszteződésben a zöld jelzésre térünk, és innen már lefelé sétálunk Vászoly irányába. A falu szélén megtaláljuk a Vászolyi Sajtmanufaktúrát, a nyitva tartásról érdemes előre tájékozódni.