Az outdoor sportokat űzők ruhatárának egyik legfontosabb darabja a technikai aláöltözet. Az izzadással járó sportok esetén egy technikai alsóruha nagy mértékben tudja a komfortérzetet növelni, ami hosszas mozgás során a teljesítményben is erősen megmutatkozik. A funkcionális öltözködési rendszerben így a nedvesség elvezetésért az alsó réteg, a hőszigetelésért a középső réteg, míg az elemektől való védelemről a külső réteg gondoskodik.
Fontos megelőzni a nedvesség jelenlétét közvetlenül a bőrfelszínen, mert gyors lehűléshez vezethet, és nyirkos,kellemetlen érzetet kelthet. Éppen ezért a technikai alsóruha feladata, hogy a nedvességet elvezesse a bőrfelszínről, majd azt a szövet külső felületén gyorsan elpárologtatva azonnal száradjon. Korábban megelégedtek azzal, ha az alsó réteg elszívta az izzadtságot, és erre a pamut alsóneműk tökéletesen jók voltak. A pamutnak nagy hibája azonban, hogy a nedvességet magában tartja, nagyon nehezen szárad, ezért a kifejtett teljesítmény csökkenésével kellemetlen, hideg rétegként veszi körül testünket.
A könnyűipar fejlődése mára már lehetővé tette olyan műszálak megjelenését, amelyek a felületükön képesek a nedvesség szállítására anélkül, hogy magukba szívnák azt, így szinte azonnal képesek a száradásra. Ezek teljesen bőrbarát szövetek, és még az érzékeny bőrűeknél sem váltanak ki semmilyen reakciót. A felhasznált anyag mellett a szálak szövésének technikája is különleges: az anyag külső felülete felé szélesedő tölcsérszerű hurkok, a hajszálcsövességet is felhasználják a nedvesség elvezetésére és a száradás gyorsítására.
Az első rétegként viselt aláöltözetek egyre szélesebb skálája jelenik meg a különböző gyártóktól. Alapvetően két típusát különböztetjük meg: szintetikus alapanyagból, valamint természetes merinó gyapjúból készült ruházatot.
Legelterjedtebbek az egészen vékony, testhez simuló darabok, melyeket kizárólag alsó rétegként, nedvesség elvezetés céljából érdemes viselni. Az alsóruhák közé sorolhatjuk azokat a középvastag ruhadarabokat is, amelyek szintén kiváló nedvességszállítási tulajdonságokkal rendelkeznek, de vastagságuknak köszönhetően már akár hőszigetelő (középső) rétegként is hordhatók.