Ha kezdő vagy, esetleg eddig csak bouldereztél, de szeretnéd új kihívások elé állítani magad, akkor eljött az idő, hogy beszerezz egy beülőt a mászócipőd mellé. Egyre elterjedtebb sport a mászás, és a mászótermek manapság elérhetőek, szinte az év bármely napján. Viszont, kora tavasztól az őszi esős idő kezdetéig, megnyílik a külvilág. Az időjárás egyre jobb és jobb lesz, a mászók elkezdenek kimerészkedni a közeli sziklákra. Elkezdődnek a tanfolyamok, melyeken mindig jó a hangulat, sokat tanulhatsz, és új kapcsolatokra tehetsz szert.
A beülőknek több fajtája van, az adott felhasználási igényeknek megfelelően. A különböző sportokhoz, hegy- vagy sziklamászásra, barlangászatra, alpesi vagy nagyfalas mászásokra speciális, más és másféle beülő szükséges.
A mellkas köré rögzíthető, általában a háton X vagy Y alakban elhelyezkedő heveder. Optimalizálhatja a mászó testhelyzetét, segít megakadályozni, hogy viselője a kifordulás esetén ne zuhanjon ki a beülőből. A függőleges barlangoknál, melyeknél kötéltechnika szükséges kötelező eleme a felszerelésednek. Az univerzális mellbekötőt beülővel kombinálva használhatod, nélküle soha ne használd!
A megfelelő méretű beülő kiválasztása nagyon fontos. A túl szoros beülő akadályozza a mozgást, a túl lazából viszont kicsúszhatsz. Egyes beülők bizonyos testalkatokra jobban illeszkednek; például vannak olyan beülők, amelyek a női anatómia sajátosságának megfelelően vannak kialakítva.
Amikor a beülőt próbálod, lehetőleg olyan ruha legyen rajtad, amiben valószínűleg mászni fogsz. A derékheveder valamivel köldökmagasság alatt húzódjon, pontosan, de kényelmesen illeszkedjen. Bizonyosodj meg róla, hogy a megfelelően becsatolt derékheveder legalább 10 cm-rel túlnyúljon a csaton. A lábhevederek is pontosan, de ne szorosan simuljanak hozzád.
A beülőben a terhelés mintegy 70%-át a combheveder viseli, a maradék 30%-ot a derékheveder. A hevederek egymáshoz viszonyított távolságát a fenékrészen lévő szabályzó hevederekkel lehet beállítani. A jól beállított hevederben szinte ülő pozícióban lóg a mászó. Ha a hevederek távolsága túl nagy, vagy a derékheveder túl laza, a terhelés feljebb éri a testet, emiatt kényelmetlen lesz, ha a távolság túl rövid, vagy a beülő kicsi, a felsőtest hátrabillenhet.
A beülők belsejébe varrott címkén, vagy a mellékelt nyomtatott tájékoztatón látható, hogy a derék- és combhevederek csatjait milyen módon kell befűznöd. Hasonló módon feltüntetik a hevederekbe való helyes kötélbekötés módját is. Soha ne térj el az ábrán bemutatott módszertől!
Óvd a beülőt a sugárzó hőtől az UV sugárzástól, és a vegyszerektől. Ha nagyon szükséges, hideg vagy langyos vízben kímélő mosószerrel tisztítsd. Mászás előtt mindig ellenőrizd, nincs-e rajta vágás, kopás, felfeslett varrás, vagy egyéb sérülés. Ellenőrizd a biztosító hurkot, ez a kopásnak leginkább kitett rész.
Ne feledd, a beülő nem tart örökké.
A gyártási évtől számított 10 évig használhatod, DE ha hamarabb felfedezed rajta az elhasználódás vagy bármilyen sérülés jeleit, azonnal cseréld le!