Tippek, tanácsok hágóvas választásához

Tippek, tanácsok hágóvas választásához

Ha terveid között szerepel a Grossglockner, a Mont Blanc, vagy valamelyik más, hóborította hegycsúcs megmászása, vagy elhatároztad, hogy kipróbálod a jégmászást, szükséged lesz egy jó hágóvasra is. A hágóvas segítségével biztonságosan tudsz járni meredek hólejtőkön és lehetővé teszi a gleccser-leszakadásokon vagy a jégfalakon való mászást.

A hágóvas meg kell, hogy feleljen a terep állította követelményeknek és pontosan kell illeszkednie a lábbelidre is.


Mielőtt kiválasztasz egy hágóvasat, gondold végig az alábbiakat:

​​​​​​​

- Milyen típusú mászásra fogod használni?

- Gleccsertúra, sítúra, jégmászás, vegyes alpesi mászás?

- Milyen bakancsra fogod felrakni? Túrabakancsra, hegymászó bakancsra vagy teljesen merev sítúra bakancsra?

Túrahágóvasak

A gleccserekre és havas hegyoldalak mászására, közepes nehézségű terepre a csuklós szerkezetű, 10-12 fogú, könnyű vasak a legalkalmasabbak. A flexibilis talpszerkezet révén a túrahágóvasban kényelmes a gleccserjárás, de kellően merev talpú bakanccsal még könnyebb jégmászásra is használható. Általában hevederkötéssel felszereltek, ezért egy masszív felépítésű túrabakancsra ugyanúgy felköthetők, mint a hegymászó bakancsokra.

Alpesi- vagy mix terepre való hágóvasak


Sokoldalúan használható, 12-14 fogú hágóvasak, a járótereptől a meredek kuloárokon át a jég- és mix mászásig. Felépítése a túrahágóvasakéra emlékeztet, de a sokkal változatosabb fogkiképzéssel és kötésszerkezettel gyártják. A robusztusabb modelleken agresszív orrkörmök és kiegészítő fogak vannak. Egyes típusok moduláris szerkezetűek, amelyeknél a megváltozott terepviszonyoknak megfelelő orrkörmöt szerelhetsz a keretre.

Jégmászó hágóvasak

Legtöbbször gyorskötéses, 12 vagy több, jellemzően hosszú foggal ellátott hágóvasak, modul-rendszerűen cserélhető, szimpla vagy dupla orrkörömmel, melyeket a megfagyott vízesések megmászásához terveztek. Az orrkörmök függőlegesen állnak, a második sor fogait gyakran kiegészítik stabilizáló fogakkal, a 3. sor fogazat meredek szögben hátrafelé mutat. Használatuk teljesen merev talpú bakancson ajánlott. Flexibilis bakancshoz nem optimális, mert a rögzítés kioldhat, vagy eltörhet a hágóvas.

Sítúra hágóvasak


A sítúrázók számára általában elegendő a léc kantnijának, vagy a kötés alá szerelhető firnvasnak a kapaszkodóképessége, a terep azonban időnként megkövetelheti a léc lecsatolását és hágóvas viselését. A sítúrázók ilyenkor előszeretettel használják ezeket a rendkívül könnyű, ötvözött alumínium hágóvasakat, melyek azonban nem alkalmasak durva, köves-jeges terepen való huzamosabb használatra.

Kötések
​​​​​​​

A kötés biztosítja, hogy a hágóvasat a bakancshoz rögzíthesd. Hágóvas vásárlásához ezért vidd el a boltba a bakancsodat is.


Hevederkötés – minden bakancstípuson használható, de a hágóvas megbízható rögzítéséhez kicsit több idő kell, mint a merev és hibridkötéseknél, továbbá időről-időre ellenőrizni kell a hevederek megfelelő feszességét. Ne húzd túl szorosra, mert még merev bakancsokban is elszoríthatja a lábak vérkeringését.


Gyorskötés – A bakancs orrán erre a célra kialakított horonyba egy dróthurok illeszkedik, a sarokrésznél pedig egy állítható, síkötésre emlékeztető zárószerkezet. Általában gyorsan fel- és lecsatolható, de csak olyan bakancsa illeszedik jól, amelyen ki vannak alakítva az illesztési helyek.


Hibrid kötés – A bakancs orrára egy flexibilis műanyag kosár illeszkedik, a sarokrész a pedig merev kötésrendszerű hágóvasakéhoz hasonló, „pattintós” kialakítású. Eljegesedett bakancsra is könnyen felvehető, kisebb az esélye a hibás rögzítésnek.

A hágóvasak karbantartása, kiegészítők
​​​​​​​

A hágóvasakat durva terepen történő mászásra, havas-jeges-sziklás terepre tervezték és rendkívül strapabíró ötvözetekből készítik, hogy az intenzív használat se károsítsa. Ennek ellenére érdemes minden használat előtt átvizsgálni. Ellenőrizd a rögzítést, a csavarokat, a fogakat mert terepen problémás lesz a javítása!


Legyenek a fogak hegyesek! – A fogak élezéséhez, hegyezéséhez a kézi reszelő a legalkalmasabb eszköz. Ne használj köszörűt vagy flexet, mert túlmelegedhet a fém és károsítod a fogak a hőkezelését. Körültekintően tartsd az egyenes vonalú, egyenletes élkiképzést. Ha gyorskötéses hágóvasad van, időnként vess egy pillantást bakancsod orrán és sarkán lévő hornyokra is, nem koptak-e túlságosan el. A hevederes rögzítésnél vizsgáld meg, hogy a csatok még mindig megbízhatóan tartanak, és hogy a hevederek nincsenek kirojtosodva vagy megkopva.


Tapadásgátló lemez – ezek gátolják meg a hágóvas fogai közt kialakuló hólabda kialakulását. Általában gumiból készül, és a hágóvasra alulról kell csatolni, vagy fix tartozék.


Legyen nálad tartalék alkatrész! – A csavarok és szegecsek kilazulhatnak, vagy cserére szorulnak.


Legyen nálad néhány drótfül, megfelelő méretű villáskulcs és imbuszkulcs! – valamint a többi tartalék alkatrész, mint hevederek, csavarok és tartalék orr-fogak, melyek meghibásodhatnak vagy elveszhetnek.


Hágóvasaidat tokban szállítsd, így megvéded hátizsákodat és tartalmát azoktól a bizonyos frissen élezett fogaktól!