Minőség, melegség, kézügyesség és fenntarthatóság - ezek jellemzik a Hestra immár negyedik generációs, kézzel készített kesztyűit.
A Martin Magnusson & Co. családi vállalkozást 1936-ban alapították, és ma már a Magnussonok harmadik és negyedik generációja vezeti. A tervezés és a fejlesztés egyaránt egy svédországi kis településen, Hestrában, a cég székhelyén történik. Kesztyűiket saját gyáraikban gyártják, és minden bőrt, szövetet, gyapjút és egyéb anyagot személyesen vásárolnak. Ez biztosítja számukra a gyártási lánc ellenőrzését és a magas szintű minőséget, ugyanakkor évente nöbb mint 2 millió pár kesztyűt gyártanak. A vállalat svédországi székhelyén mintegy 60 alkalmazott dolgozik, emellett leányvállalatuk van az Egyesült Államokban, Norvégiában és Németországban, valamint több mint 40 országban vannak ügynökeik, forgalmazóik és kiskereskedőik.
Minden, amit ma csinálnak, a svédországi Småland tartomány felvidéki erdőségeiből indult ki, 1936-ban ott telepedett le Martin Magnusson és családja és egy parasztházban kialakított műhelyben kezdtek kesztyűket készíteni a helyi favágók számára.
1937-ben sípálya létesült a közelben, aminek népszerűsége egyre nőtt, és Magnusson meglátta az új piacot a kiváló minőségű, tartós kesztyűinek. Közben Svédország a síelők nemzetévé vált, és a sport népszerűsége az 1960-as években egyre nőtt. Magnusson fiai, Lars-Olofs és Göte, akik lelkes síelők voltak, tizenéves korukban kezdtek el dolgozni a családi vállalkozásban és gondoskodtak arról az évek során a kesztyűik híre is egyre messzebb jusson.
A Magnusson család immár negyedik generációs tulajdonosa és működtetője, a Hestra még mindig egy egyedülálló mesterségre összpontosít: a legmagasabb minőségű kesztyűk kifejlesztésére, amelyek a legváltozatosabb körülmények között is biztosítják az ujjbegyek érzékenységét és védelmét. A vállalat két minősített kesztyűszabász mestert is foglalkoztat (jelenleg kevesebb mint 100 van belőlük a világon).
Azóta a Magnusson család két újabb generációja lépett be a vállalatba: Svante és Claes, akik sílécek és kesztyűk között nőttek fel, és most már fiaik, Niklas, Jacob, Anton és Jonas is. Ma a Hestra az egész világon jelen van. Bár ma már négy gyáruk van, és kínálatuk az elegáns utcai kesztyűktől kezdve a strapabíró alpesi kesztyűkig és a strapabíró munkakesztyűkig mindent felölel, sok minden nem igazán változott. A hangsúly továbbra is a kezeken és a kesztyűkön van.
Mivel a fogyasztók egyre tudatosabban és átgondoltabban vásárolnak, a Hestra minőségi, fenntartható módon előállított kesztyűket kínál. Ők egyike a kevés, környezetvédelmi tanúsítvánnyal rendelkező gyártó cégeknek a sí- és outdoor világában. A fenntarthatóság a Hestra egyik alapértéke. Meggyőződésük, hogy a legtartósabb termékek gyártása és az anyagaik felelős beszerzése a legjobb módja a környezeti hatások csökkentésének.
Elsődleges céljuk továbbra is a tartós termékek gyártása. Gyakran lehet találkozni olyan síelőkkel, akiknek évtizedek óta ugyanaz a pár Hestra kesztyűjük van, és ez a koncepciótól a tervezésen át a kivitelezésig és a gondozásig a részletekre való odafigyelésről tanúskodik.
A tervezés a Hestra-nál a sok apró lépésről és részletről, valamint a folyamatos fejlesztésekről szól. A stílusok széles választéka ellenére sok kesztyűtípusnak vannak közös jellemzői, és a korábbi stílusok dizájnjai gyakran inspirálnak új stílusokat. A kesztyű típusától függetlenül a tervezési folyamat kompromisszumokat foglal magában, ahol a funkciót, a tartósságot, az anyagokat, a fenntarthatóságot és a költségeket veszik figyelembe, és a tulajdonságokat egyensúlyba hozzák egymással.
A favágók kezének melegen tartásával járó ijesztő feladat és az első világháború alatti jämtlandi síelős terepszolgálat között Martin Magnusson, az alapító felismerte, hogy a kesztyű több mint egy kesztyű. Legalábbis a gyakorlatban biztosan nem, és ez a mai síelők és snowboardosok számára is igaz. Vegyünk például egy síelőt, aki a sötétedés közeledtével fagypont alatt, szélviharban egy hegygerincen próbálja gyorsan felcipzározni a kabátját és elvégezni a kötés beállítását. Vagy egy hegyimentő, aki egy sérült síelőt próbál stabilizálni és elszállítani az alattomos terepről egy kegyetlen januári viharban. Ilyen esetekben egy profi kesztyű elengedhetetlen a finommotoros készségek fenntartásához.
Ezért arra törekszenek, hogy folyamatosan megfeleljenek, és ha lehetséges, túl is szárnyalják vevőik és partnereik elvárásait. Ezért tervezési folyamatunk mindig a felhasználó igényeiből indul ki. Vannak lehetséges kompromisszumok, amelyeket figyelembe kell venni, például a vastagabb anyagok tartósabbak, de kevésbé rugalmasak. Gyakran előnyben részesítik a bőrt, a gyapjút és más jól bevált anyagokat az újabb, állítólag high-tech anyagokkal szemben, amelyek hosszú távon nem biztos, hogy megfelelnek az elvárásoknak. A gondos mintakészítés az egyik sarokköve a fejlesztésnek, és az határozza meg végső soron az illeszkedést és a funkciót. Minden egyes tervezési vázlatot mintakészítéssé, majd később mintadarabokká alakítanak át valamelyik gyárukban. A mintákat a tervezőcsapat értékeli, néha a tesztelői hálózatuk segítségével, akár szakemberek, akár a csapatukban dolgozó kollégák segítségével. Így azonosítani és kezelni tudják a lehetséges problémákat, mielőtt a kesztyűik a gyártásba kerülnének.
A figyelem a kis folyamatos fejlesztésekre irányul a termékminőség javítása érdekében, de a fogyasztók változó igényeinek kielégítésére is odafigyelnek. Az anyagok minőségét és tartósságát helyszíni tesztekkel értékelik a házon belüli laboratóriumukban végzett kopásállósági vizsgálatokkal együtt. A teszteken megfelelt anyagokat akkreditált laboratóriumokba is elküldik további vizsgálatokra, mielőtt a gyártásba kerülnének.
Az anyagválasztási folyamat során figyelembe vett egyéb tényezők közé tartozik a fenntarthatóság, az anyagok összetétele és jellemzői. A fenntarthatósági szempontokat olyan tényezők alapján értékelik, mint a gyártás során szükséges vízfogyasztás, a vegyszerhasználat, valamint a beszállító és a gyár közelsége.
Az újfajta anyagokat hosszabb idő alatt vezetik be a kínálatukba. Fontos, hogy az új anyag tulajdonságai illeszkedjenek a kesztyű konstrukciójához és a többi anyaghoz. Az új és továbbfejlesztett anyagok felfedezése és feltárása érdekében rendszeresen látogatnak szakvásárokat és együttműködnek a tudományos körökkel. Az egyik ilyen partnercégük a The Swedish School of Textiles, ahol a textilipari hallgatók feladata az volt, hogy a Hestra régi kesztyűinek és anyagainak vizsgálatával új utakat találjanak a fenntartható tervezéshez. Fenntarthatóbb anyagokat is felhasználnak a kesztyűkhöz, de soha nem a kesztyűk minőségének és tartósságának rovására.