Hogyan válassz terepfutó cipőt

Hogyan válassz terepfutó cipőt

Losonc Tímea magyar terep- és ultrafutó neve ismerősen csenghet a futók körében: a Salomon csapat tagja, aki mögött több száz, vagy inkább több ezer lefutott kilométer van tanácsaival segít eligazodni a terepfutó cipők világában.

Aszfalt vagy más szilárdabb talajra alkalmas futócipők
​​​​​​​

Ezeket a típusokat úgy tervezték és olyan kialakítással készítik, hogy alkalmasak legyenek utcai aszfaltos futásokhoz, kemény felületű kevés szabálytalanságot tartalmazó utakhoz, vagy apró szemű kavicsos ösvényekhez. Súlyuk igen könnyű, rugalmasak, párnázottak, kellően puhák, hogy jól csillapítsák a lábra ható becsapódások erejét. A külső vagy a belső oldalon hozzáadott stabilizáló betétek egyenlítik ki a láb esetleges deformációit. Talpfelületük sokszor nyitott, enyhén negatív vagy pozitív mintázatú, a súlycsökkentés érdekében kevés védő gumiréteget tartalmaz. A talp mintázata sík felületen történő gyors előrehaladásnak kedvez.

Terepfutó cipők
​​​​​​​

A terepfutó cipőket alapvetően terepen történő futásra tervezték. Nyilván futhatsz bennük aszfalton is, de egészen biztos, hogy nem fogod jól érezni magunkat benne. Ennek az oka a felépítésükben rejlik. Keményebbek, merevebbek és nehezebbek, mint egy aszfaltfutó cipő. Vastagabb és kopásállóbb anyagokat használnak a cipőfelsőrész készítésekor és itt gyakoriak a vízálló membránnal készült modellek is. A talp felülete zárt, végig gumiborítású, mintázata erős, sokszor nagy mélységű, ami sáros, puha talajon is kellő elrugaszkodást ad. A talp anyaga vékonyabb és keményebb keverékű, minta az utcai kiviteleken, de terepen egy puha talp a puha talaj miatt túl lágy elrugaszkodást adna csak. A terepfutó cipőket különböző kiegészítőkkel is tökéletesítheted (szögek, kamásli stb.). Sajnos a terepfutó cipők a viselés kezdeti fázisában nem mindig kényelmesek, de ez a használat során fokozatosan javulni fog.

A megfelelő méret kiválasztása
​​​​​​​

A megfelelő futócipő kiválasztásnál a láb méretének és formájának pontos ismerete elengedhetetlen. Futás alkalmával a láb és a lábfej sokkal nagyobb mértékű terhelést kap, mint egy gyaloglás alkalmával. Gondol csak arra, amikor társaiddal versenyezve egy köves lejtőn lefelé rohantok. Ha a cipők mérete nem megfelelő, rengeteg fájó dörzsöléses és nyomásos sérülést fogsz majd elszenvedni. A cipőgyártók sajnos sok esetben kissé eltérő számozást alkalmaznak, ezért ne hagyatkozz az egyszer valahol valamikor meghatározott európai, amerikai, vagy angol számozású méretedhez. Ahány gyártó, sokszor annyiféle kaptafa és méretezés. Legpontosabb információ a lábad méretéről a centiméter adat kell, hogy legyen. Ez szerencsére a legtöbb esetben azonos méretet mutat, tehát ha tudod, hogy neked egy 26,5 centiméteres cipő kell, akkor ez a centiméter értékű méret szinte minden típusból megfelelő lesz. Ezt az értéket mindig feltüntetik a cipőn vagy annak dobozán. Természetesen a cipő felpróbálása után kapod majd meg a végleges választ, de ha megvan a pontos és bevált centiméter méreted, akkor már nagyot nem hibázhatsz. Általánosan kijelenthető, hogy a futócipő méretének körülbelül 1 centiméterrel kell nagyobbnak lennie mit a lábfej hosszúsága. Egyes gyártók a cipő szélességi mérete alapján is készítenek modelleket. Maximum hat fajta szélességi méret létezik, amelyek közül a normál standard szélességet a nők esetében a „B” betűjellel, férfiak esetében pedig a „D” betűjellel látják el. A női futócipők tehát nem csak színben térnek el a férfi modellektől, hanem keskenyebbek is.

Mire figyelj a futócipő felpróbálásánál?
​​​​​​​

  • Nincs két egyforma láb, ezért mindig a nagyobb lábadra próbáld a cipőt.
  • A próbánál azt a vastagságú zoknit viseld, ami majd a futások alkalmával is rajtad lesz.
  • Mivel az ember lába a nap folyamán folyamatosan duzzad egy kicsit, ezért a próbát hagyd a nap második felére, mert akkor nagyobb a lábad.
  • A pont jó nem jó! Mindig legyen kellő hely a lábujjaid előtt, de a sarkad nem mozoghat a cipőben. Ha a sarkad a helyén van, és nem mozog lépés közben, a középtalp boltíve kényelmes és nem feszes érzetű és még a cipő orrában is van elég hely a lábujjaidnak, akkor körülbelül jó a méret.
  • Mindig befűzve, jól bekötve legyen a cipő a lábadon, (a cipőfűző tolja a helyére a sarkat) és állj rá a próbált modellre teljes testsúlyoddal. Ilyenkor terjeszkedik a lábfej és érezheted a szélességbeli különbségeket.

Az emberek több mint kétszer nagyobb eséllyel vesznek túl kicsi cipőt, mint túl nagyot. A túl kicsi méret felelős a hólyagképződés, körömleválás, talpgörcsök jelentős hányadáért. Ezért ha nem tudod eldönteni két méret közül, hogy melyiket válaszd, akkor maradj mindig a nagyobbnál. A nagyobb méret pontosabb illeszkedését segítheted majd egy zoknival vagy egy vastagabb talpbetéttel.

A futóstílus mechanikája és következményei
​​​​​​​

Lábad és testalkatod formája szorosan kapcsolódik a mozgásod koordinációjához. Futás közben először a sarkad érintkezik a talajjal, majd a mozgás energiája átgördül a talpfelületen és tovább rugaszkodva újra ellépsz a talajról. Ez a talajfogás - gördülés - elrugaszkodás fázissor az, amiben minőségbeli és formabéli eltérések vannak. Valakinek nagyon kifelé dől a lába, valakinek nagyon befelé, de van, akinek egyik irányba sem dől a lába a talajfogás alkalmával. Ezeket az eltérő adottságok a következő karakterekbe sorolhatók:

Befelé dőlő
Pronáló stílusról beszélünk, ha a futás során a lábfej befelé billen, így a becsapódás utáni pillanatban a lábboltozatra fokozott terhelés esik. Általában a lapos lábboltozatú (enyhe vagy erős „lúdtalpú”) futókra jellemző ez a stílus. A pronáló futó számára ideális választás egy, a pronálás elleni stabilizálóval és a hozzá tartozó mozgáskontrollal ellátott futócipő. A kívánt hatást elérhetjük egy dupla sűrűségű középtalprésszel kialakított futócipővel is, amely erős tartásával fokozottan védi a lábát a bedőlés ellen.

Kifelé dőlő
Szupináló stílusról beszélünk, ha a futó a külső talpívén fut, így a sarkának egy kis részére összpontosul a becsapódás ereje, és futás közben túl nagy ütődést kénytelen továbbítani a lábfeje, melyet a láb boltíve képtelen elnyelni. Általában a magas lábboltozatú futókra jellemző ez a stílus. A szupináló futó számára a legjobb, a semleges, vagy párnázott cipő, mert a puhább középtalprész több védelmet biztosít a láb boltíve számára. A szupináló futócipőkben általában nincs a pronáló modelleknél jellemző stabilizáló technológia, helyette bizonyos cipőknél külső él megerősítést találhatunk a cipő felsőrésze és a talp találkozásánál.

Neutrális stílus
Neutrális stílusról beszélünk, ha a futó ideális "íven" gördül a sarkáról a lábujjáig a becsapódás után, és nem terheli túl sem a belső boltívet, sem a sarkat és a külső talpívet. Ez a stílus a normál lábboltozatú futók jellemzője.

Ha szeretnéd megtudni, milyen futóstílus jellemző rád akkor két egyszerű módszer közül választhatsz. Az egyik az úgynevezett vizes láb teszt, míg a másik a régi futócipő vizuális vizsgálata.

Vizes láb teszt
Tégy a földre egy papírlapot vagy egy vékony vászon anyagot, majd nedvesítsd be az egész talpad, és lépj a száraz mintafelületre. A talplenyomat formája elárulja majd a lábboltozatod típusát.

Régi futócipő vizuális vizsgálata
​​​​​​​

Vedd elő egy pár régi, sokat használt futócipődet és helyezd szorosan egymás mellé, úgy hogy a két cipőt szemmagasságba essen egy vízszintes felületen. A sarok felől nézz rá a két cipőre:

Ha a felsőrészek láthatóan egymás felé dőlnek, pronáló stílusban futsz, ha láthatóan kifelé dőlnek, akkor viszont a szupináló stílus a tiéd. De ha nagyjából párhuzamosan, függőlegesen állnak, az azt jelenti, hogy a szerencsés neturális a futó stílussal rendelkezel.


Tartozz bármilyen stílusú vagy lábboltozatú csoportba, egyik sem lesz rosszabb a másiknál. Ezek ismerete inkább csak megkönnyíti és a jó irányba befolyásolja majd a cipőválasztást. Ha olyan üzletben vásárolsz, ahol hozzáértő eladók vannak, akkor várhatóan a következő dolgokat kérdezik majd meg tőled: testsúly, futósebesség és hogy jellemzően milyen talajon futsz, illetve heti átlag összesen hány kilométert teljesítesz. Őszinte válaszaiddal sokat segíthetsz magadon, ugyanis az eladók a nehezebb, lassabb futóknak majd a stabilabb, párnázottabb modelleket fogják ajánlani, míg a neutrális vagy a könnyű cipőket az átlagos, vagy kisebb testsúlyú gyors futóknak ajánlják majd. A kevesebb kilométert futók számára az egyszerűbb kialakítású, olcsóbb modellek is megfelelőek lehetnek, de a magasabb kilométerszámot teljesítő futók számra fontos lehet beruházni a jobb minőségű, drágább modellekbe, melyek az intenzív edzésmunka során is megfelelő védelmet nyújtanak majd.

Összegzésképen néhány általános, de nagyon értékes információ a futócipőkről
​​​​​​​

  • Mindegy milyen márkájú cipőt választasz. A döntés meghozásánál ne a reklámok befolyásoljanak, hanem a saját és más hiteles emberek tapasztalata, a józan ész és a próbáknál érzett reális értékelés. Mindenkinek más és más lehet a megfelelő cipő, ezért itt is fontos, hogy megtaláld a saját utadat.
  • Olyan szakboltokban érdemes vásárolni, ahol többfajta márkát lehet egyszerre kapni és tapasztalt szakember segít a célzott választásban. Próbák alkalmával igyekezz legalább 5-6 fajta futócipőt felpróbálni. Több márka, többfajta modellje közül könnyebben kiválaszthatod a számodra tökéletes darabot. Egy jó szakember már eleve látja a lábfejed alakjáról, hogy mely cipők jöhetnek szóba, illetve a feltett kérdései alapján hamar kiszűri majd, hogy miket ajánljon.
  • A lábnak az a legjobb, ha minél változatosabb terepen és minél több fajta cipőben futsz. Ha lehetőséged van, rá két egymás követő nap ne fuss ugyanabban a cipőben. A futóhelyszínnek és az edzés jellegéhez megfelelően választott futócipő (aszfalt, terep, földes út..) védi, erősíti majd a lábadat. A többirányú és sokoldalú terhelésnek még hosszabb távokon sem lesznek egészségkárosító hatásai.
  • A futócipők használhatóságát nem időben, hanem megtett kilométerben számítják.
  • A megtett kilométerek során a csillapítást elnyelő, stabilitást adó anyagok elfáradnak és egy idő után már nem védik a lábadat. Egy futócipő átlagosan 800-1.000 km-ig hordható, attól függően, hogy milyen talajon futsz, és hogy mekkora a súlyod. Kezdő futók és túlsúlyosok 800 kilométernél többet ne fussanak egy cipőben. Ekkor a még kívülről teljesen jónak látszó futócipőt már ne használj az eredeti céljára, hanem fogd be utcai vagy kiránduló cipőnek.

Megjegyzés: a futócipők bizonyos részei hamarább is elhasználódhatnak, mielőtt még elérnéd bennük az előírt kilométerszámot!
Új futócipő vásárlásával ne várj a jelenlegi cipőd teljes elhasználódásáig! A két cipő váltott használata esős időben, versenykörülmények között, és egy esetleges terheléses sérülés kialakulásának elkerülése érdekében is sokkal előnyösebb lehet.
A futócipőt lehetőleg ne mosd ki mosógépben, mert a szivacsos szerkezetű csillapítást elnyelő műanyag részeket és a ragasztott felületeket károsíthatja a forró víz. Tisztításnál inkább nedves ronggyal töröld át a szennyezett részeket!
Átázott futócipőt ne rakj radiátor, meleg fűtőtest közelébe (cipő méretváltozást és eldeformálódást okozhat), inkább tegyél bele (nedvességet felszívó) újságpapírt és azokat cserélgetve hagyd megszáradni. Szárításnál a talpbetétet mindig vedd ki.