Lábbeli választási tippek, tanácsok
Akár egy rövid, középhegységi sétára indulsz, akár többnapos magashegyi túrára vagy egy kiadós terepfutásra, a lábbeli lesz a legfontosabb felszerelésed. Védenie kell a lábat, megfelelően alátámasztani a testet, tartani a bokát és mindemellett ugyanilyen fontos a kényelem tartósság is. Ezért egy jó lábbeli választásához sok szempontot kell szem előtt tartanod.
A megfelelő méret kiválasztása
Az első próbára kérj a megszokott utcai cipőméretnél kb. egy számmal nagyobbat. Ha valamelyik lábad nagyobb, azt figyelembe véve válassz méretet. Vigyél a vásárláshoz próbazoknit. Mindkét cipőt vedd fel, fűzd be és állj fel! Ha úgy érzed, hogy a lábad, sarkad mozog a cipőben, próbálj meg egy fél számmal kisebbet. Ha szorosnak érzed a cipőt, nyom a bélése vagy lábujjaid teljesen végigérnek benne, kérj fél vagy egész számmal nagyobb méretet.
Ha a megfelelő méretet már kiválasztottad, próbáld ki a boltban (vagy ha a neten vetted, otthon) a lábbelit. Sétálgass, és érezd, mennyire találod kényelmesnek. Ha lehetőség van rá, próbáld ki lépcsőn fel- és lefelé. Ha az elsőre próbált modell egyik mérete sem tűnik komfortosnak, próbálj fel egy másik szabású modellt vagy egy másik gyártó hasonló kategóriájú cipőjét.
Felhasznált alapanyagok
Felsőrész
A textil és hasított bőr kombinációjával készült modellek a legnépszerűbbek. Jól szellőznek, kiválóan alkalmasak meleg és mérsékelt időjárási viszonyok közötti viselésre kora tavasztól késő őszig. Kényelmesek, és általában könnyebbek, mint a teljes bőrbakancsok. A teljesen bőr felsőrészű, klasszikus bakancsok sokkal tartósabbak mint a textil-bőr lábbelik, bár valamivel nehezebbek és nyáron melegebbek. A bőrbakancsokat huzamosabb használat előtt be kell járatni, az ápolására, vízhatlanítására időt kell fordítani, viszont a törődést meghálálják és hosszú időre a túratársaddá szegődnek.
Kompozit anyagokat – poliészter, üvegszál vagy karbon erősítések és szigetelő elemek – ultrakönnyű trekking- és hegymászó bakancsok gyártásánál használnak. A teljesen vízhatlan és rendkívül igénytelen, szinte elnyűhetetlen sítúracipők alapanyaga poliuretán.
Bélés
A túracipők gyártása során jó nedvességelvezető tulajdonságú, többnyire műszálas szöveteket alkalmaznak bélésanyagként. A cipők kellemetlen szagosodásának megakadályozására sok modellben találsz antibakteriális kezelést. A klasszikus bőrbakancsok és egyes mászóbakancsok bélése kiváló minőségű, kopásálló és tartós, krómmentes cserzésű finom bőr.
Vízálló, páraáteresztő membránok
A technikai ruházatoknál már jól bevált vízhatlan, de páraáteresztő membránokat egyre több cipőbe és bakancsba építik be. A legismertebb márka, a Gore-Tex mellett számos, hasonló tulajdonságú anyagot (MerTex, KeenDry stb.) és technológiát használnak a cipőgyárak. A membrános bélés megóvja a lábadat a ülső anyagon átszivárgó nedvességtől, ugyanakkor elég jól szellőzik, komfortos viseletet biztosít.
Ápolás, karbantartás