A nordic walking egy egyre népszerűbb mozgásforma, amely a természetjárás és az aktív életmód szerelmeseinek ideális választás lehet. Számos egészségügyi és mozgáskoordinációs előnnyel is jár.
Az egyik kulcseleme a megfelelő nordic walking bot, amely könnyű, általában alumíniumból vagy karbonból készült gyaloglóbot, amelynek célja, hogy hatékonyabbá és kényelmesebbé tegye a mozgást. A botok végén egy gumi- vagy fémtalp található, amely az adott terepviszonyokhoz igazodva stabilitást és tapadást biztosít. A markolatnál pedig egy csuklópánt segíti a helyes fogást.
Léteznek teljesen alumínium és alumínium-karbon ötvözetű botok, teleszkópos és nem teleszkópos botok.
A nem teleszkópos botok előnye hogy könnyűek, merevek és nincs bennük mozgó alkatrész, tehát nem igényelnek különösebb karbantartást. Minél nagyobb a karbon tartalom, annál könnyebb és merevebb lesz a termék. Az arányt százalékosan tünteti fel a termékeken a gyártó, hogy könnyebben eligazodhass rajtuk.
Teleszkópos botot akkor érdemes választanod, ha számít, hogy mennyi helyet foglal például a csomagtartóban, tömegközlekedésen, illetve ha többen használtok egy botot, de különböző magasságúak vagytok. Így mindenki a neki megfelelő méretre tudja állítani. A hátránya, hogy nehezebb, illetve mivel állítható, ezért az esős, sarasabb napok után érdemes szétszedni, kiszárítani és áttörölni. Ettől egyáltalán nem kell tartanod, gyorsan és egyszerűen kivitelezhető és így lesz hosszantartó a bot élettartama.
Húzd ki magad, állj egyenesen. A bot markolatát fogva a felkarod és az alkarod 90°-ot zárjanak be. Ha otthonról szeretnél botra szert tenni, de nem volt lehetőséged korábban méretet próbálni, itt egy iránymutató számolási lehetőség:
a testmagasságot szorozzuk meg 0,68-cal.
Például egy 175 cm magas embernek kb. 119 cm-es bot lehet ideális, hiszen 175 x 0,68 = 119
A botok hosszai 5 centiméterenként emelkednek, ha ez a szám 122 lenne és tanácstalan lennél, hogy a 120-as vagy 125-ös méretet válaszd, akkor lassabb haladáshoz 120 cm, gyorsabb tempó esetén pedig a 125 lesz a jó).
A nordic walking botoknak kemény karbid hegyük van, amelyek remekül kapaszkodnak hóban, sárban és jó a kopásálló képességük. Viszont, ha nem erdőben űzöd ezt a sportot, hanem városiasabb körülmények között, aszfalton vagy sóderrel szórt úton, akkor mindenképp érdemes gumi hegyvédőt használnod. Ezáltal halkabb leszel, jobb lesz a tapadás és a kemény talaj sem koptatja el idő előtt. Maga a hegy is cserélhető, ha elveszted a hegyvédőt, vagy a csuklópántot, utólagosan is beszerezhetőek ezek az alkatrészek.
A nordic walking segít a mozgás örömének maximális kiélvezésében. Legyen szó túrázásról vagy rehabilitációról, a megfelelő bot kiválasztása hozzájárulhat egy egészségesebb, aktívabb életmódhoz. Ha még nem próbáltad ki, érdemes belevágni!