Hogyan válassz sátrat

Hogyan válassz sátrat

Sátrak típusai
​​​​​​​

Érdemes megfontolni, hogy hol, milyen körülmények között kell a sátradra, mint menedékre számítanod. Gyakran táborozol esős időben? Vizsgáld meg a tágas túrasátrakat, és fontold meg a belső sátorban kifeszíthető felszereléstartó háló beszerzését is. Ez egy, a sátor plafonja közelében kifeszített, függőágyszerű háló, melyben a nedves dolgok az éjszaka során gyorsabban megszáradnak. Ha téli viharokra is számíthatsz, olyan sátrat válassz, mely a legkíméletlenebb téli körülmények között is megállja a helyét. Ha elsősorban sivatagi felfedező vagy, vagy olyan helyekre szeretsz menni, ahol magas a páratartalom, akkor a szellőzés az elsődleges szempontod. Olyan sátrat keress, melynek nagy ablaka, vagy tetőszellőzője van, és valószínűleg be kell szerezned egy moszkitóháló belső sátrat is.

Bivakzsákok vagy bivaksátrak

Egyszemélyes menedék, melybe rajtad és a hálózsákodon kívül gyakorlatilag nem fér semmi. Csak akkor érdemes megfontolnod a bivaksátor használatát, ha elsődleges szempontod a súly minimalizálása. Ha szereted, hogy van egy kis hely a többi holmidnak is, akkor válassz inkább egy kis, 1-2 személyes sátrat.

Kempingsátrak

Általában üvegszálas rudat használnak a sátor merevítésére. Jurta alakúak, kisméretű, kinyitható előtérrel. A külső tető általában 10-15 cm-rel a talaj fölött ér véget, így viszonylag jól véd az eső ellen, és a sátor szellőzése is jó marad. Aljzatuk erős, kopásálló nylonszövet.

Túra- és hegyi sátrak

Rudazatuk nagy szilárdságú alumínium-ötvözetből készül, hogy ellenálljon az erős szélnek és az esőnek. A nyári sátraknál kissé laposabb, félkupola szerkezetű, 2 vagy 3 merevítő rúd tartja. A külső borítás teljesen befedi a belső sátrat, varratait impregnálással vízhatlanítják. Aljzata a sátor külső anyagával megegyező, vagy annál kicsit vastagabb, vízhatlanított orkánanyag. A nagyobb, 3-4 személyes túrasátrak előtere terjedelmes, ahol el lehet helyezni a cipőket, hátizsákot és egyebeket. Javasolt felhasználási terület: középhegységek, magashegységek a növényhatárig, trekkingtúrák.

A hegyi sátrak masszív, 3-4 rudazattal kimerevített, teknőspáncélhoz hasonlító viharálló sátrak. A külső sátor anyaguk mintegy 20-30 cm-rel hosszabb, mint a sátor magassága, ezáltal kövekkel, hókockákkal teljesen le lehet zárni a külső borítást. Előterük lehetővé teszi a csomagok elhelyezését, illetve a belső sátron kívüli főzést.

Családi sátrak

Külön csoportba tartoznak a nagy alapterületű, nagy belmagasságú, tágas közösségi terű, 4-8 főnek is kényelmes családi sátrak. A nehézkesebb felállítás, a 12-30 kg körüli súly nyújtotta hátrányt bőven ellensúlyozza a tágas közösségi tér, a 2-3 szeparált hálófülke, a könnyű túrasátraknál jobb csapadékállóság. Ha bőven befér a kocsidba, és amúgy is egy kempingben lesztek 4-5 napig, dobj be egy ilyen családi sátrat. Esténként kényelmesen borozhattok, főleg ha néhány összecsukható kempingszéket is magatokkal visztek.

A sátrak vízállósága

Ahhoz, hogy egy sátrat vízállónak tekintsünk legalább 1600 mm magas vízoszlop nyomásának kell tudnia ellenállni. Ez az a víznyomás érték, aminek hatására a sátor anyaga átengedi a vizet.

Az 1600-5000 mm vízállóságú sátrak egész évben használhatóak. Ha kifejezetten esős vidékre készülsz, keress különösen jó vízállóságú, 5000+ mm vízoszlop-nyomásnak ellenálló sátrat.


A vízállóságot több tényező is befolyásolhatja. Az erőteljes vagy viharos esők nagyobb nyomást fejtenek ki a könnyű esőknél. Az anyagra nehezedő egyéb külső nyomás tovább növeli a beázás esélyét.


  • A vastagabb kenésű, nehezebb anyagú családi sátrak általában jobban ellenállnak az esőnek.
  • Ha huzamosabb időt töltesz a sátorban, a kilélegzett pára miatt a legvízállóbb sátor belseje is nedvessé válik.
  • Ha nagyon nagy és huzamos esőre számítasz, érdemes vízhatlan tarp-ot vinnünk magunkkal, extra védelemnek.


A sátrak mérete
​​​​​​​

A fentiekből látható, hogy a bivakzsákok, a hegyi- és családi sátrak – nevüknek megfelelően - viszonylag kötött méretűek, a túrasátrakat azonban nagyon sok méretben gyártják.

Utazásaid többségénél hányan lesztek a csapatban? Egyedül mész? Kettesben, esetleg négyen lesztek? Ha társasággal csavarogsz, megosztod velük a sátradat, vagy mindenki viszi a sajátját?


Nos, mit választasz?


Szóló (egyszemélyes) sátrak - Kicsi, könnyű menedék, minimális komfort.


1-2 személyes sátrak

Ezek a sátrak kényelmes menedéket nyújtanak egy szóló túrázónak, de két ember is elfér benne, ha kissé szűkösen is.


2 személyes sátrak

A legnépszerűbb túrasátor-méret. A sokféle típus közül próbáld kiválasztani, amely a legjobban megfelel az igényeidnek. 


2-3 személyes sátrak

Ezek  a szélesebbre és általában magasabbra szabott kétszemélyes sátrak nagyobb teret biztosítanak. Szükség esetén egy harmadik személy is elfér, bár hosszabb távon nem túl kényelmes. Ez a típus jó választás olyan szülőknek, akik alkalmanként kisgyereküket is magukkal viszik.


3 személyes sátrak

Ha általában hármasban utaztok, ezek a modellek nektek készültek. Vagy kettesben utaztok ugyan, de szeretitek a csomagokat a sátorban tartani, és nem zavar egy kis súlytöbblet, ezek a sátrak biztosítják a bőséges helyet.


4 személyes sátrak

Masszív, tágas túrasátrak. Súlyuk általában 5,5-7 kg között van, ezért a ha hátizsákos túrázók viszik, a csapat tagjai közt szétosztják az alkatrészeit. Kitűnő választás az autóval kirándulóknak is, ha nem akarnak olyan nagy csomagot vinni, mint a fülkés családi sátor és nem bánják, hogy nem tudnak benne felállni.


Családi sátrak

Kempingezéshez ajánlott modellek, melyeknél a kényelem az elsődleges szempont. 

Kiegészítők
​​​​​​​

Sátortakarók

A sátor fölé feszíthető, kiegészítő takaró csak kevéssel növeli meg a sátor súlyát, de szinte tökéletesen vízhatlanná teszi azt. Egy, a sátor alá terített nylon takaró használatával a sátor alja tiszta marad csapadékos időben, vagy nedves talajon is.


Cövekek

A sátrakhoz a gyári csomagolásban gyakran csak egyszerűbb, könnyű alumínium cövekeket találsz. Bizonyos talajtípusokhoz érdemes ezeket masszív, tartós acélcövekekkel, vagy pl. a tengerpartokra ajánlott, nagy méretű, menetes műanyag cső cövekekkel kiegészíteni, hogy a sátrat ki tudd feszíteni.


Tartalék- vagy csere rudak 

A márkásabb sátrakhoz készletben és darabonként is cserealkatrészt biztosítanak a gyártók (egy bizonyos típusú sátorhoz általában csak a pont hozzávaló rudazat illeszkedik pontosan.) Egy-egy törött rúd ideiglenes javítását egy kívülről ráhúzható, de szorosan illeszkedő csődarabbal tudjuk megoldani.

A sátor karbantartása

A sátor csak kevés törődést kíván. A jól karbantartott, minőségi sátor évekig megbízhatóan szolgál.

A nap ultraibolya sugárzása gyorsan elöregítheti a műszálas szöveteket. Extrém napsütésben teríts a sátradra egy külső borítást.
Elcsomagolás előtt takarítsd ki a sátrat és a lehetőség szerint szárítsd ki. Ha esőben vagy neves füvön kell csomagolni, a víz nagyobb részét egy szivaccsal vagy törlőronggyal tudod eltávolítani a külső ponyváról és az aljzatról. Ha hosszabb ideig nedvesen hagyod a sátradat, bepenészesedhet, ezért az első adandó alkalommal teljesen szárítsd ki a sátrat. Ha mégis kialakultak penészgombák, fertőtlenítő szeres vízzel töröld át vagy mosd ki a sátradat.
Otthon ellenőrizd, hogy száraz-e a sátor, mielőtt hosszabb időre elraktározod. Nézd át, hogy nem szorul-e javításra. Ellenőrizd a rudazat állapotát is, pótold az esetleg elveszett cöveket és zsinórokat.

Egyéb jótanácsok
​​​​​​​

Felállítás - Sátorhelynek sima, vízszintes területet válassz. Tisztítsd meg a törmeléktől (fenyőtoboz, gallyak, kisebb kövek), melyek a sátrad aljának anyagát  is átszúrhatják.

Használj alátétet a sátor aljának megvédésére.

A plusz jutalom: reggel is tiszta terület a sátor összecsomagolására.


Tartós eső - Nedves, párás időben próbáld elkerülni, hogy a sátor külső hozzáérjen a belsőhöz, mert a nedvesség az érintkezési ponton betör a sátorba. Használj több feszítő zsineget a sátor megfelelő kifeszítésére.