A terepfutó cipő sajátosságai

A terepfutó cipő sajátosságai

Csukd be a szemed, lélegezz egy mélyet, nyisd ki a szemed majd lépj le a betonról vagy rekortánról, és meg se állj a legelső erdei ösvényig! Zöld növények, fák, virágok, jó levegő, szél hozta illatok - akár profi terepfutó vagy, akár olyan, aki még csak most ismerkedik ezzel a mozgásfajtával tudnod kell: a terep mindenkié. Nem számít a sebesség, csak a futás adta pozitív hatás mind a testnek, mind a léleknek. Nincs két ugyanolyan pillanat, nincs két egyforma terep csak a szabadságérzet állandó!

Az aszfalton, vagy épített futópályán történő futás a kemény felszín miatt nagyobb terhelésnek teszi ki az ízületeket, ezért az aszfaltfutó cipőknél a legfontosabb követelmény a talpszerkezet párnázottsága.

Több irányból tudod megközelíteni, a megfelelő cipő kiválasztását, attól függően, hogy milyen talaj típusra keresed, vagy milyen hosszú távra szeretnéd használni a lábbelit. Esetleg mennyire szeretnéd univerzálisan használni (beton, rekortán) és persze a vízállóság is egy eldöntendő kérdés.

Színes a paletta a gyártók által készített modelleket tekintve, mert felhasználási területek szerint készítik terepfutó cipőiket. Viszont, hogy ne tévedj el az útvesztőben, segítek kicsit rendszerezni a témakört. Érdemes a neked megfelelő terep típus szerint választanod (nedves és puha talaj, sziklás és száraz terep, stb. ), ami passzol az általad tervezett felhasználási környezethez.

Többirányú felhasználás
​​​​​​​

Egy terepfutó cipőben el tudsz menni túrázni, néhány modell még városi futásra is alkalmas lehet, ellenben egy túracipőben nem tudsz kényelmesen futni.

Anyag felhasználás
​​​​​​​

Általánosságban nézve szintetikus alapanyagokból készítik a gyártók ezeket a cipőket, mert ezáltal a súlycsökkentés egyszerűbben kivitelezhető, illetve a technológiai fejlesztéseket (varrás mentesség, újrahasznosítás) is könnyebbé teszi. A szintetikus anyagokból készült cipők száradási ideje sokkal rövidebb, ráadásként jobban is szellőznek, mintha bőrből készültek volna.

Terep szerinti szempontok
​​​​​​​

Alapvetően három csoportba szokták sorolni a terepfutó cipőket. Így átláthatóbb a kínálat, hogy milyen típusú cipőre is van szükséged.

Könnyű terep

Ebből a lábbeliből van a legnagyobb kínálat nálunk, ugyanis ez a vonal nem csak terepfutásra alkalmas. Ezekkel a cipőkkel mehetsz rekortán pályára vagy városi futásra, de jól bírja akár a könnyű túrázást és a napi használatot is. Bizonyos modellek megtalálhatóak vízálló kivitelben egyaránt. A talp futófelülete keményebb, ellenállóbb összetételű, bordázata kevésbé mély, így jobban bírja a betont és az aszfaltot is.

Közepes, erdei terep
​​​​​​​

Természeti adottságaink miatt, dombos, saras, erdei terepre ezek a legalkalmasabb modellek. Nagyon népszerűek a teljesítmény túrázók és a kevésbé versenyszellemű túrázók körében is. Ezekre is igaz, hogy sok modell készül vízálló membrános kivitelben. Technikai szempontból mélyebb bordázatú a talpszerkezete, ritkább a fogazata, hogy a sár ki peregjen, ne ragadjon a talpba és biztosítsa a csúszásmentes természetjárást. Hétköznapi használatra nem optimális.

Nehéz, sziklás terep
​​​​​​​

Ezeket a modelleket alpesi környezetre fejlesztették ki. Sűrűbb és kisebb a talpmintázata és megerősített közép talp jellemzi, hogy a hosszú futásaid során ne okozzanak fájdalmat az éles sziklák és kövek. Ezek a modellek extra védelemmel vannak ellátva nemcsak a lábujjaknál, hanem a sarok részen is, megelőzve a sérüléseket. Továbbá hosszanti irányú elcsavarodás elleni merevítést is integrálnak a talpszerkezetbe, hogy a legapróbb kiszögellésen is stabilan tartsa a lábat, és egy másodpercre se inoghass meg. A terepfutás egyre nagyobb közönséget vonz, ezért egyre több színben és vízálló kivitelben is készülnek ezek a kiváló sporteszközök.

Csillapítás
​​​​​​​

A terepfutó cipőknél is fontos a csillapítás, egyre kifinomultabb technológiai újításokat alkalmaznak a gyártók. A csillapítás azért is lényeges szempont, mert egy hosszabb futás, nagyon igénybe tudja venni a térdet és az ízületeket. Igyekeznek olyan ötvözeteket gyártani, melyek nem veszítenek a csillapításukból az idő elteltével, és a megtett kilométerek során sem, miközben végig meg tudja őrizni rugalmasságát a középtalp.

Kaptafa
​​​​​​​

Megjelentek az alap kaptafa mellett, a szélesebb (Wide) típusok is. Egyre több gyártó alkalmazza a népszerűbb modelleknél, hogy minden érdeklődőnek tudjon megfelelő cipőt kínálni.

Vízállóság
​​​​​​​

Egy véletlen pocsolya, vizes fű vagy, ha elkap az eső, óhatatlanul be fogsz ázni. Nem feltétlenül érdemes vízálló membránnal ellátott cipőt venni, amennyiben csak futásra szeretnéd használni. Viszont, ha több irányú felhasználást tervezel, úgymint túrázás, teljesítmény túra vagy akár napi használat, akkor jó választás a membránnal szerelt cipő.

Kiegészítők
​​​​​​​

A talpbetét mindegyik modellben kivehető, ezért saját igényed szerint cserélheted a neked legmegfelelőre. Terepen, még ha a gyártók próbálják is úgy kialakítani a cipőiket, hogy a legkevesebb kavics, ág, stb.. jusson bele, ez sok esetben elkerülhetetlen velejárója a terepfutásnak. Ki tud zökkenteni a ritmusból, mikor  a tervezett táv alatt, többször le kell venned a cipőt, mert tele megy törmelékkel. Főleg, ha ez egy versenyen történik meg. Ezért vannak direkt futóknak készült kamáslik, melyek rá idomulnak a cipőre és a lábra, így meggátolva az idegen tárgyak bejutását a cipő belsejébe, mindemellett jó szellőznek.

Fenntarthatóság, környezettudatosság
​​​​​​​

Ma már a nagy márkák is felismerték, hogy hangsúlyt kell fektetniük a környezettudatos és fenntartható gyártásba, fejlesztésbe és tesztelésbe. Ezek jelentőségét felismerve, egyre nagyobb lépéseket tesznek meg annak érdekében, hogy egyre több környezetvédelmi szabványnak tudjanak megfelelni. Arra törekednek, hogy az ökológiai lábnyomuk minél kisebb terhet jelentsen környezetünknek (kevesebb vízfelhasználás, lebomló anyagok, újrahasznosítható hulladékok pl: PET palack).