A jó bakancs az egyik legfontosabb eleme a felszerelésednek! Ha kényelmetlen, töri a lábad, túl kicsi vagy épp túl nagy, nem a megfelelő terepre való, elronthatja az egész kirándulásodat. Érdemes többet felpróbálni és utánanézni, számodra melyik lesz az ideális választás.
A bakancsok félmagas vagy magas szárúak, erős fűzési rendszerük jól tartja a bokát és a lábfejet. Aki a természetbe kívánkozik, annak előbb vagy utóbb szüksége lesz egy bakancsra.
Az első és legfontosabb, hogy a méret legyen kicsit nagyobb az utcán viselt cipődhöz képest, hiszen változó terepen lesz használva. Érdemes vastag vagy túrazoknival próbálnod, így egyszerűbb lesz kiválasztani a megfelelő darabot. Ha nem vagy biztos a méretben, javasolt kivenni a talpbetétet, és ha megvan elől az egy ujjnyi hely, akkor jó eséllyel optimális a méret.
Többféle anyagból készülhet a bakancs, és minden fajtának megvan a maga előnye. Lehet bőr, szintetikus vagy a kettő kombinációja. A szintetikus változatok könnyebben száradnak, a súlyuk kisebb, mint a bőrből készült társaiké, de rövidebb lehet az élettartamuk. Azok a bakancsok, amelyeknek a felsőrésze bőr időtállóbbak, viszont nehezebbek. Érdemes mérlegelni felhasználástól függően, melyik lehet az előnyösebb választás.
A bőr bakancsokat, kétféleképpen kategorizálhatjuk. Az egyiknek mind a külső- és belső anyaga is bőr, a másiknak pedig a külső része bőr és a belseje textil. Az utóbbit általában Gore-Tex, vagy hasonló, más gyártók által használt membránnal látják el, hogy vízállóak legyenek. (Ez az anyag a külső és a belső rétegek között helyezkedik el, így kívülről nem látható). A bakancsok oldalán vagy nyelvén mindig címkével van jelezve a membrán, így ha ránézel azonnal tudod, hogy vízálló-e vagy sem.
A kívül belül bőr bakancsok önmagukban nem vízállóak, waxolással lehet ezeket a típusokat karbantartani, hogy a külső hatásokkal szemben ellenálóbbak legyenek. Több odafigyelést igényelnek mert rendszeresen kezelni kell,viszont nagy előnye, hogy a puha bőr bélés komfortosabb, jobban igazodik a lábra, mint egy textil belsejű változat.
A bőr bakancsok minden évszakban megállják a helyüket, így bármikor használhatod, a megfelelő túrazokni viselésével.
Gyöngyvászon felülete miatt jobban szellőzik, mint a bőr változat, ezért melegebb időszakban, egy ilyen lábbeli lehet a legjobb választás. Hűvösebb őszi vagy téli időre, havas terepre nem ajánlott, mert hamar lehűl a szintetikus felülete. Kevesebb odafigyelést igényel, elegendő egy külső impregnálás alkalmanként, illetve a vízzel való tisztítás. Csak akkor vízálló, ha membránnal van ellátva. Alapvetően három évszakra korlátozódik a felhasználási ideje tavasz, nyár és ősz.
A talpmerevségtől függően használhatod a bakancsot hosszabb távú gyaloglásra középhegységekben, nagy hátizsákos, több napos túrára vagy akár sziklás, esetleg extrém terepen egyaránt.
Négyféle talpmerevséget kategorizálnak a bakancsoknál: A, B, C és D.